Teklif Sepetim

Teklif sepetiniz boş

Kategoriler

Kurumsal

Markalarımız

HepsiProjeksiyon

Bilgiler

Projeksiyon Cihazınız Ne Kadar Parlak Olmalı?

İnsanların herhangi bir projektörün herhangi bir odada herhangi bir görüntüleme türü için çalışacağını düşünmesi giderek daha yaygın hale geliyor. Bu sadece durum böyle değil .

Öncelikle, bir projektörün parlaklık derecesinin, ekranınıza gelenler için alt satır olmadığını anlayın. 3.000 lümenlik bir projektörden genellikle 3.000 kullanılabilir lümen karanlık oda ev sineması için istediğiniz görüntü kalitesiyle elde edemezsiniz. Çoğu zaman, en iyi video kalitesi için ayarlandığında hemen hemen tüm projektörlerden nominal parlaklığın yalnızca yarısını alırsınız. Bu kuralın istisnaları vardır, ancak ne kadar gerçek dünya parlaklığı beklemeniz gerektiğine yakın bir tahmin için, nominal parlaklığı %50'ye bölmek her zaman iyi bir kuraldır.

Ancak, bu 3.000 nominal lümenli projektörün ortaya çıkan 1.500 lümeni, ekran boyutu açısından size gerçekte ne sağlıyor? Eh, her şey matematiğe bağlı. Ve zor matematik bile değil.

Karanlık bir odada ev sineması kullanımı için, metrekare başına 13-18 lümen önerilir. Bazı insanlar biraz daha fazla yumruk sever ve 20-25 lümen bunu sağlamak için fazlasıyla yeterlidir.

Bazı yaygın ekran boyutlarına bakıldığında, metrekare başına 18 lümen için gereken kare görüntüleri ve gerçek parlaklık aşağıdaki gibidir...

EKRAN ÇAPRAZ (İNÇ OLARAK)

TOPLAM METREKARE

LÜMEN GEREKLİ

100

30

540

110

36

650

120

43

774

133

52

936

150

67

1.206

Böylece, oldukça loş projektörlerin bile karanlık bir odada yeterince güçlü ve parlak olacak 100 inç diyagonal bir görüntü sağlayabildiğini görebilirsiniz.

Sorun şu ki, odaya ışık eklemeye başladığınızda işler çarpıcı biçimde değişiyor. Projektörler siyahı yansıtamaz. Anlaşılması gereken en önemli şey bu. Bu nedenle, odada beyaz bir duvar ışıkla aydınlatılırsa, bu 'siyah' olacaktır ve projektörün siyah görünmesi için o duvardan çok daha parlak olması gerekir.

Bu, 1000:1 kontrast oranı sağlayan karanlık bir odada ihtiyaç duyduğunuz 18 lümenin, size 50:1 kontrast oranı (veya daha az) vermesi için artık aydınlatılmış odanızda 60 lümen olması gerektiği anlamına gelir.

100 inçlik diyagonalinizin kullanılabilir olması için artık 1.600 lümenden daha fazlasına ihtiyacı var ve size harika bir görüntü değil, kullanılabilir bir görüntü verecektir. 120 inçlik diyagonaliniz neredeyse 2.600 lümene ihtiyaç duyacaktır. 150 inçlik ekranın 4.000 lümene ihtiyacı olacak.

Reklamı yapılmayan lümenler... Gerçek dünya, kalibre edilmiş, renk düzeltmeli, lümenler.

Bu nedenle, odanızdaki ışığı kontrol etmek, bir projektörün en iyi şekilde görünmesini sağlamak için herkesin yapabileceği en önemli şeydir. Projektörün en iyi şekilde görünmesi için kontrastı artırır ve odanın siyah zeminini düşürürsünüz. Ayrıca, daha büyük bir ekranı aydınlatabilecek daha kısık bir projektör satın alabilirsiniz.

Peki ya ekranlar? Belki bu başka bir gün için başka bir konudur. Ancak, 1.500 lümen altı JVC'm, kısmen kullanılan ekranın 1,3 kazancı nedeniyle, bodrum katımdaki 161 inç diyagonal ekranımı doldurmakta sorun yaşamıyor. Ekranlar ve son görüntünüze ne kattıkları hakkında söylenecek daha çok şey var.