Teklif Sepetim

Teklif sepetiniz boş

Kategoriler

Kurumsal

Markalarımız

HepsiProjeksiyon

Bilgiler

Video projektörleri, uzun süredir iş ve ticari eğlencede ve ayrıca bazı üst düzey ev sinema sistemlerinde bir sunum aracı olarak kullanılmaktadır. Ancak, video projektörleri çoğu insan için daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale geliyor . İlk video projektörünüzü satın almadan önce bu faydalı ipuçlarından bazılarına göz atın

Video Projeksiyon Cihazı Türleri

İki ana video projektörü türü mevcuttur: DLP ( Dijital Işık İşleme ) ve LCD ( Sıvı Kristal Ekran ).

  • DLP projektörler, mikroskobik eğilebilir aynalar içeren bir renk tekerleği ve çip ile birlikte bir ışık kaynağı kullanır. Işık renk tekerleğinden geçer, aynalardan yansır ve ardından ekrana yansıtılır.
  • LCD projektörler, görüntüleri oluşturmak ve yansıtmak için ışığı 3 LCD Yongasından (kırmızı, yeşil ve mavi ana renklere atanmış) geçiren bir ışık kaynağı kullanır.

Not: LCD teknolojisinin çeşitleri şunları içerir: LCOS (Silikon üzerinde Sıvı Kristal), JVC'nin D-ILA'sı (Dijital Görüntüleme Işık Amplifikasyonu) ve Sony'nin SXRD'si (Silikon Kristal Yansıtıcı Ekran). LCOS/D-ILA ve SXRD projektörlerde, ışık kaynağı, içinden geçmek yerine 3 LCD çipinden yansıtılır.

Lambalar, LED'ler ve Lazerler

LCD ve DLP teknolojisine ek olarak, projektör ışık kaynağı bir olup olmadığını düşünmelisiniz lamba, LED veya lazer . Her üç seçeneğin de avantajları ve dezavantajları vardır:

  • Lamba kullanan video projektörleri, yaklaşık 3.000 ila 4.000 saatlik görüntülemeden sonra değiştirilmelidir. Ancak, bazı projektörler 5.000 saatin üzerinde görüntüleme sağlar.
  • Işık kaynağı olarak LED'leri ve/veya lazerleri kullanan video projektörleri çok daha uzun bir ömre sahiptir - genellikle 20.000 saat veya daha fazla.

Video projektörü ışık kaynağı ömrünü , daha küçük ekran boyutuna rağmen 60.000 saatten fazla sürebilen bir LED/LCD veya OLED TV ile karşılaştırın.

Işık Çıkışı ve Parlaklık

Yeterli ışık olmadan projektör parlak bir görüntü gösteremez. Işık çıkışı çok düşükse, karanlık bir odada bile görüntü çamurlu ve yumuşak görünecektir. Bir projektörün parlak görüntüler üretmek için yeterli ışık verip vermediğini belirlemenin en iyi yolu, ANSI Lümen derecesini kontrol edin Bu size bir projektörün ne kadar ışık yayabileceğini söyleyecektir.

Göreceli olarak konuşursak, 1.000 ANSI Lümen veya daha büyük projektörler, ev sineması kullanımı için yeterli parlaklığa sahiptir. Oda boyutu, ekran boyutu/mesafesi ve ortamdaki oda ışığı bağlantıları da daha fazla veya daha az lümen ihtiyacını etkiler Video projektörlerinin ışık çıkış yetenekleri iyileşmiş olsa da, yine de en iyi şekilde karanlık bir odada çalışırlar.

NOT: LCD ve DLP projektörler farklı ışık verir. LCD projektörler aynı miktarda beyaz ve renkli ışık üretirken DLP projektörler renkli ışıktan daha fazla beyaz ışık verir.

Kontrast Oranı

Kontrast oranı parlaklığı tamamlar. Kontrast, bir görüntünün siyah ve beyaz kısımları arasındaki orandır. Yüksek kontrast oranları, daha beyaz beyazlar ve daha siyah siyahlar sağlar. Bir projektör harika bir Lümen derecesine sahip olabilir, ancak kontrast oranı düşükse görüntünüz soluk görünecektir. Karanlık bir odada, en az 1.500:1 kontrast oranı iyidir, ancak 2.000:1 veya daha yüksek bir kontrast oranı mükemmel kabul edilir.

Piksel Yoğunluğu ve Ekran Çözünürlüğü

Piksel Yoğunluğu (aka ekran çözünürlüğü) önemlidir. LCD ve DLP projektörlerin her ikisi de sabit sayıda piksele sahiptir.

  • İzlemenizin çoğu HDTV ise, mümkün olduğunca yüksek bir gerçek piksel sayısı elde edin (tercihen 1920x1080).
  • DVD için 1024x768 doğal piksel sayısı yeterlidir. Ancak 720p HDTV sinyalleri, ekran için 1280x720 piksel sayısını gerektirirken, 1080i HDTV giriş sinyali 1920x1080 piksel sayısını gerektirir.
  • Blu-ray Disk oynatıcınız varsa, 1920x1080 gerçek piksel çözünürlüğüne ve 1080p biçimini görüntüleme yeteneğine sahip bir projektör düşünün .

4K alanına atlamak istiyorsanız , yüksek fiyat etiketinin yanı sıra, tüm 4K projektörler gerçek 4K çözünürlüğü yansıtmaz. Bir ev sinema sistemi kurulumu için doğru seçimi yapabilmeniz için 4K video projektörlerinin nasıl çalıştığını ve nasıl etiketlendiğini anlamanız önemlidir.

Not: 4K projektörden en iyi şekilde yararlanmak için bir Ultra HD Blu-ray oynatıcıdan veya 4K akış kaynaklarından ( Netflix veya Vudu gibi ) 4K içerik sağlamanız gerekir .

Renk Üretimi

Renk üretimi, dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktördür. Doğal ten tonlarını ve renk derinliğini, görüntünün en parlak ve en karanlık alanlarında renklerin nasıl göründüğünü ve girişten girişe renk kararlılığının derecesini ve video projektörlerinin sunduğu resim ayarları türlerine aşina olup olmadığınızı kontrol edin. Herkesin renk algısında ve onlara neyin hoş göründüğünde küçük bir fark vardır, bu yüzden dikkatli bakın.

Girişler

Projektörün ihtiyacınız olan girişlere sahip olduğundan emin olun. Bugünlerde tüm video projektörleri HDMI girişleri sağlıyor ve çoğu projektörün bilgisayarlar için VGA veya DVI girişleri de var .

Ancak, kompozit, S-video veya bileşen video çıkışlarına sahip daha eski kaynak bileşenlerine sahipseniz, yeni video projektörlerinin çoğunun artık bu seçenekleri sunmadığını veya yalnızca bileşik video girişleri sunabileceğini bilin. Bir projektör için alışveriş yaparken, ihtiyacınız olan bağlantılara sahip olduğundan emin olmak kesinlikle önemlidir.

Not: Bazı video projektörlerinde ses girişleri ve yerleşik hoparlörler bulunur, ancak TV'lerde yerleşik hoparlörler gibi çok etkili değildirler. Daha iyi bir izleme deneyimi için ses kaynağınızı harici bir ses sistemine ( hatta mütevazı bir sisteme) bağlamak en iyisidir .

Ekranı Unutmayın!

Ekranlar çeşitli kumaşlarda, boyutlarda ve fiyatlarda gelir. En iyi perde türü projektöre, görüş açısına, odadaki ortam ışığının miktarına ve projektörden perdeye olan mesafeye bağlıdır.

Not: Küçük bir odanız varsa, çok büyük görüntüleri daha kısa bir mesafeden görüntüleyebilen Kısa Mesafeli bir projektör düşünün .

Taşınabilirlik

Taşınabilirlik, yalnızca projektörünüzle hareket etme veya seyahat etme açısından değil, kurulum ve kurulumu basitleştirme açısından da önemlidir. Hangi düzenlemenin en iyi sonucu verdiğini görmek için farklı ekran boyutları, mesafeler ve odalar denemeyi de kolaylaştırır. Projektörünüz taşınabilirse , yaz aylarında dış duvara (veya garaj kapısına) bir çarşaf bile asabilir ve kendi arabanızla içeri girebileceğiniz filmlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Video projektörü kullanarak açık havada film izlemek harika bir deneyim olabilir.

Not: Bazı kompakt projektörler, taşıma çantaları veya çantaları ile birlikte gelir.