Teklif Sepetim

Teklif sepetiniz boş

Kategoriler

HepsiProjeksiyon

Kurumsal

Bilgiler

Uzaktan Eğitim Nedir? Ve Neden Bu Kadar Önemli?

Uzaktan eğitim - öğrencinin ders için fiziksel olarak hazır olmadığı her türlü uzaktan eğitim - İnternetin gücü sayesinde patlama yaşıyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kurs türleriyle, esnek ve uygun fiyatlı eğitim seçeneklerinde bir artış var. Aslında, geleneksel öğretim modellerine göre uzaktan öğrenmenin bir dizi avantajı vardır.
İnternet yakın ve uzak arasındaki çizgiyi bulanıklaştırırken, uzaktan eğitim mevcut eğitim paradigmasını bozmaya hazırlanıyor. Yapay zeka odaklı öğretim algoritmalarından basit mesaj panolarına kadar her şeyle, bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için her zamankinden daha fazla seçenek var.
Uzaktan Eğitim Nedir?
Uzaktan eğitim, öğrenciler derste fiziksel olarak bulunmadan gerçekleşen herhangi bir öğrenmeyi tanımlar. (Ancak bu, belirli durumlarda öğretmen için de geçerli olabilir.)
Tarihsel olarak bu, öğrencilerin okulları veya öğretmenleri ile posta yoluyla iletişim kuracakları yazışma kurslarını tanımladı. Daha yakın zamanlarda, uzaktan eğitim, neredeyse tüm bağlı cihazlarda çok çeşitli sistemler ve yöntemler içerecek şekilde çevrimiçi hale geldi.

Yaygın Uzaktan Eğitim Türleri

İnternette birçok öğrenme (ve öğretme) seçeneği olmasına rağmen, mevcut sistemler ve yerleşik pedagojiler tarafından iyi desteklenen birkaç tür vardır.

 • Video konferans  , öğretmenlerin canlı derslerde öğrencilerle doğrudan etkileşim kurmasının yaygın bir yoludur. Bu, bire bir oturum veya birden fazla öğrencinin öğretmene canlı olarak bağlandığı sınıf benzeri bir senaryo olabilir.
 • Eşzamanlı öğrenme , tüm öğrencilerin aynı anda (ve hatta çoğu yerde) birlikte öğrendiği, ancak eğitmenin başka bir yerde olduğu zamandır. Genellikle öğretmenleri ve öğrencileri dijital olarak birbirine bağlayan video veya telekonferans özelliğine sahiptir.
 • Eşzamansız öğrenme daha az bağlantılı ancak aynı zamanda daha az kısıtlı bir biçimdir. Canlı çevrimiçi dersler yerine, öğrencilere son tarihleri ​​olan öğrenme görevleri verilir. Daha sonra ödevleri tamamlamak için kendi kendine çalışırlar.
 • Açık programlı çevrimiçi kurslar, başka bir esneklik katmanı ekler. Herhangi bir son tarih olmaması dışında, bir tür asenkron kurs kurulumudur. Bu, profesyoneller veya evde kalan ebeveynler gibi zamanlarında başka talepleri olan öğrenciler için idealdir.
 • Sabit zamanlı çevrimiçi kurslar, çevrimiçi kullanıcıların hepsinin belirli bir sanal konumu belirli bir zamanda ve yerde (örneğin bir web semineri) ziyaret etmesini gerektiren bir tür eşzamanlı kurslardır. Daha katı senkronize derslerin aksine, bu, dünyanın her yerinden öğrencilerin çevrimiçi olarak bağlanmasına ve etkileşimde bulunmasına olanak tanır.
 • Bilgisayar tabanlı uzaktan eğitim, genellikle bir bilgisayar laboratuvarı olan bilgisayarlarda sabit zamanlı, eş zamanlı bir derstir. Bu, gerekli cihazlara zaten erişimi olan mevcut kurumlarda en yaygın olanıdır.
 • Karma öğrenme , öğrencilerin aynı dersi gerçek zamanlı olarak öğrendikleri (yani eşzamanlı uzaktan eğitim), ancak bazı öğrencilerin fiziksel olarak mevcut olduğu, diğerlerinin ise uzaktan öğrendiği özel bir harmanlanmış öğrenme türüdür.

Uzaktan Öğrenmenin Normal Öğrenmeden Farkı Nedir?

Uzaktan eğitim, bir öğrenci veya öğretmenin fiziksel varlığı açısından normal eğitimden açıkça farklıdır. Ama bu tam olarak ne anlama geliyor?

Çoğunlukla, hem öğrenenler hem de eğitimciler için artan özgürlük anlamına gelir, ancak aynı zamanda çalışma kursunu başarıyla tamamlamak için daha yüksek disiplin ve planlama gerektirir.

Uzaktan öğrenmenin gelişmiş özgürlüğü, öğrencilerin programlarına ve kaynaklarına uyan kursları seçebilmesinde en açık şekilde görülmektedir. (Öğretmenler de aynısını yapabilir.) Ve dijital öğrenme durumunda, öğrenciler de ihtiyaçlarına en uygun yeri ve öğretim stillerini seçebilirler.

Bununla birlikte, özgürlüğün diğer tarafı, derslerden en iyi şekilde yararlanmak için gereken disiplindir. Öğrencilerin, özellikle belirli bir zamanda veya yerde bulunmalarını gerektirmeyen sistemlerde, işi gerçekten halletmek için kendi kendilerini motive etmeleri gerekir. Öğretmenlerin, öğrencilerinin ek açıklamaya ihtiyaç duyması durumunda, özellikle de canlı ders vermiyorlarsa ve "odayı okuyabiliyorlarsa", beklenmedik durumlarla daha iyi organize olmaları gerekir.

Ancak bazı durumlarda uzaktan eğitim sadece gerekli değil, mümkün olan en iyi seçenektir. Uzaktan eğitimin avantajlarının gerçekten parlama şansı olduğu zamanlar vardır.

Uzaktan Öğrenmenin Avantajları

Kesinlikle, canlı eğitim harika. Yüz yüze iletişim, öğretmenlerin ve öğrencilerin çok özgün bir şekilde bağlantı kurmasına olanak tanır ve bu da genellikle güçlü bir ilişki ve anlayışla sonuçlanır. İmkansız olmasa da, bu tür bir bağlantı şahsen çok daha kolay görünüyor . Öyleyse uzaktan eğitim neden bir şeydir?

Uzaktan öğrenmenin birçok avantajı olduğu ortaya çıktı. İşte sadece birkaçı.

Esneklik

Uzaktan eğitimin en büyük faydası esnekliğidir. Öğrenciler, eğitimleri için zaman, yer ve ortamı seçerek ne zaman, nerede ve nasıl öğreneceklerini seçebilirler. Öğretmenlere doğrudan, canlı erişim isteyenler için video konferans seçenekleri vardır. Ancak eğitimlerini bir iş veya diğer sorumluluklar etrafında yapıyor olabilecek öğrenciler için daha rahat bir program daha iyi olabilir. Hemen hemen herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak seçenekler var.

Ve çevrimiçi öğrenme seçeneklerinin yaygınlaşması sayesinde, bir kişinin çalışmak isteyeceği hemen hemen her konuda bir kurs yapısı vardır.

Kolay erişim

İster uzak konumdan, ister farklı yeteneklere sahip olmalarından dolayı, bazı öğrenciler eğitim tesislerine temel erişimden yoksundur. Uzaktan eğitim programları, her öğrenciye en etkili buldukları ortamda öğrenme ve kendilerini geliştirme fırsatı sunar.

Canlı bir sınıfı daha erişilebilir hale getirmek mi istiyorsunuz? Özel Eğitimde Yardımcı Bir Teknoloji Olarak 6 Etkileşimli Dijital Beyaz Tahta Örneği

Uzaktan eğitim, uluslararası kurumlar açısından da yeni eğitim ufuklarını açmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki büyük üniversiteler ve ticaret okulları artık her yaştan öğrenciye çevrimiçi olarak tanınan dereceler, sertifikalar ve profesyonel yeterlilikler sunmaktadır. Veya motive olmuş kişiler, Udemy'den Google Skillshop'a kadar her yerde daha fazla temel tamamlama sertifikası alabilir .

Daha Az Maliyet

Özellikle dijital öğrenmenin ölçeklenebilir doğası sayesinde uzaktan eğitim, eğitimin maliyetini düşürüyor . Çevrimiçi dereceler neredeyse sıradan hale geliyor ve hatta pahalı altyapı yükünü ortadan kaldırabilen ve doğrudan öğretime geçebilen, yalnızca çevrimiçi olarak akredite olan üniversiteler bile var.

Uzaktan Eğitim Sisteminde Neler Aranmalı

İster eğitimci ister öğrenci olun, ondan en iyi şekilde yararlanmak için uzaktan eğitim sisteminde aramanız gereken belirli özellikler vardır.

Kullanım kolaylığı

Basitlik anahtardır. Öğretmek veya öğrenmek için benimsediğiniz herhangi bir sistem, dahil olan herkes için kullanıcı dostu olmalıdır. Bu, açık bir arayüz ve aşağıdakileri içeren bir dizi temel özellik anlamına gelir:

 • Dijital beyaz tahta ve açıklama
 • Medya oluşturma ve paylaşma
 • Sesli ekran kaydı
 • Doğrudan öğrenci-öğretmen iletişimi
 • Çoklu cihaz uyumluluğu