Teklif Listem

Teklif listenizde ürün bulunmamaktadır.

Müşteriler

Video Konferans Nedir?

Video konferans , konumlarından bağımsız olarak iki veya daha fazla kullanıcı arasında, gerçek zamanlı olarak ses ve video içerik aktarımı özelliğine sahip görsel bir iletişim oturumudur.

Etkili görüntülü konferans için bir kuruluşun odalar, bilgisayarlar, mobil aygıtlar ve tarayıcılar için yazılım ve donanım çözümleri belirleyen bir video konferans sistemi kurması gerekir. Video konferans sistemi bir uç noktadan oluşur (basit bir bilgisayardan bir telepresence sistemine kadar), video konferans sunucusu (grup video konferansları çalıştırmak için), çevre birimleri (web kamerası, mikrofon, hoparlör, kulaklık vb.) ve yazılım altyapısı (video işleme, içerik iletimi, entegrasyonlar). Video konferans, iş verimliliğini artırmak, karar alma süreçlerini optimize etmek ve hızlandırmak ve seyahat maliyetlerini düşürmek için kullanılan modern bir yüksek teknoloji iletişim aracıdır.

Video Konferans Faydaları

  • Zaman kazanın. Uzaktaki meslektaşlarınızla doğrudan masaüstünüzden veya toplantı odanızdan görüntülü konferanslar yapabilirsiniz. Video toplantısı ile zaman ve parayı iş tatillerinde harcamaz, etkinlik yönetimi maliyetlerini düşürürsünüz.
  • Kullanımı kolay. Video toplantınızı planlamanız, meslektaşlarınızı davet etmeniz ve hemen video konferansa başlamanız yeterli! Video konferans sisteminiz ayrıca size toplantınızı hatırlatması için bir bildirim gönderir. Ek olarak, video konferans sistemi arayüzü son derece kullanıcı dostudur ve ek eğitimlere ihtiyaç duymaz.
  • Işbirliği araçları. Verimli iş akışı için video konferans sistemleri genellikle ekran ve içerik paylaşımı, slayt gösterisi, anlık mesajlaşma gibi farklı işbirliği araçları sunar. İşbirliği araçları, birden fazla ekibin ortak bir proje üzerinde çalışmasına, sonuçlarını paylaşmasına ve fikir alışverişinde bulunmasına olanak tanır.
  • Gerçek hayat izlenimleri. Telefon görüşmeleri ile karşılaştırıldığında, video konferans görsel temas özelliği olduğu için gerçek hayata çok daha yakındır. Bir video toplantısı sırasında, kullanıcının duygularını ve eklemlerini görebilir ve sosyal iletişim için çok önemli olan göz temasını kurabilirsiniz. Ek olarak, video konferans sistemleri kullanıcıların dikkatini dağıtmasına izin vermez ve böylece gerçek bir toplantıda olduğu gibi iletişimlere odaklanmayı kolaylaştırır.
  • Güvenlik. Modern video konferans sistemleri, özel kodlayıcılara, tescilli protokollere ve aktif şifreleme yöntemlerine dayanmaktadır, bu nedenle güvenlik riskleri sadece insan faktöründen kaynaklanabilir.

Video Konferans Modları

İki ana video konferans modu vardır: noktadan noktaya görüntülü aramalar ve çok noktalı video konferanslar. Noktadan noktaya video görüşmesi, iki kullanıcı arasında yapılan bir video oturumunu içerirken, çok noktalı veya grup görüntülü konferans, ikiden fazla kullanıcıyla yapılan video toplantılarını içerir. Çok noktalı konferans modu, gereksinimlerinize, katılımcı sayısına ve toplantıya katılan aktif konuşmacılara bağlı olarak birkaç alt tür içerir.

Noktadan Noktaya Video Araması

Noktadan noktaya video görüşmesi, birbirlerini aynı anda görebilen ve duyabilen iki katılımcıyı içeren bir video oturumudur. Hem video araması, hem de video konferans kullanıcılarına yazılı mesajlaşma, dosya aktarımı, slayt gösterisi vb. Gibi çeşitli işbirliği araçları sunulur.


Simetrik Video Konferansı

Simetrik video konferans, birbirlerini aynı anda görebilen ve duyabilen ikiden fazla katılımcının yer aldığı tam dubleks bir video oturumudur. Simetrik video konferans, tüm katılımcıların eşit haklara sahip olduğu bir yuvarlak masa tartışmasına benzer. Tüm hoparlörlerin aktif katılımına ihtiyacınız varsa, bu video konferans modu mükemmeldir.

Sesle Aktifleşen Anahtarlama

Sesle etkinleşen anahtarlama ile, tüm katılımcılar kendisini veya önceki konuşmacıyı görürken yalnızca aktif konuşmacıyı görebilir ve duyabilir. Teknoloji çeşitli şekillerde uygulanabilir, ancak VAS'ın ardındaki fikir aynı kalır: video konferans sunucusu konferans katılımcılarının ses etkinliğini izler ve hemen odağı konuşmacıya geçirir. Bu modun ciddi dezavantajları vardır, örneğin gürültü, öksürük veya mobil aramalar nedeniyle yanlış aktivasyon.

Rol Tabanlı Video Konferansı

Rol Tabanlı Toplantı
Role dayalı video konferansında iki tür katılımcı bulunur: aktif hoparlörler ve pasif dinleyiciler. Her dinleyici konferans sahibinin izniyle konuşmacı olabilir. Mal sahibi herhangi bir dinleyiciye kat verebilir veya konuşmacı haklarını derhal kaldırabilir.

Uzaktan Eğitim İçin Video Konferans

Uzaktan eğitim veya video dersi için video konferansı, konuşmacının (eğitmenin) tüm öğrencileri görüp duyabileceği bir video seansıdır, öğrenciler ise yalnızca eğitmeni görebilir ve duyabilir. Bu şekilde, öğrenciler öğrenme sürecine kolayca odaklanır ve diğer öğrenciler tarafından dikkatini dağıtmaz, eğitmen bunları izleyebilir.

Yayın Akışı

Akış, konuşmacının, dinleyicileri görmeden veya duymadan geniş kitlelere video yayını yapmasını sağlayan bir konferans modudur. Diğer katılımcılar yalnızca konuşmacıyı görebilir ve duyabilir, geri bildirim ise metin sohbeti yoluyla sağlanır.

Size uygun çözümlerimiz için SATIŞ DEPARTMANI ile irtibat kurunuz.