Teklif Sepetim

Teklif sepetiniz boş

Kategoriler

HepsiProjeksiyon

Kurumsal

Bilgiler

Projeksiyon Cihazı Nasıl Kurulur.

Bir ayarlama video projektör TV kurma farklıdır. Ev sinema sistemi kurulumunuz için aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları.

1-Bir Ekran Seçin
2-Projektörünüzü Konumlandırın
3-Bağlanın ve Çalıştırın
4-Resmi Yerleştirin
5-Yakınlaştırma ve Odaklanma
6-Resim Kalitesini Optimize Edin
7-3D Ayarlarını Değiştir
8-Sesi Ayarla

Her Şey Projeksiyon Perdesi ile  Başlar

Bir video projektörü satın almadan önce , onu bir perdeye mi yoksa duvara mı yansıtmak istediğinize karar verin. Bir perdeye yansıtıyorsanız, projektörü aldığınızda perdesini satın almalısınız Çoğu ünite önden veya arkadan ve masa tipi platformdan veya tavandan dökülebilir. Perdenin arkasına yerleştirmek için arka uyumlu bir perdeye ihtiyacınız var.

Projeksiyonun Yerleştirme

Tavandan yayın yapmak için projektörü baş aşağı yerleştirin ve bir tavan montajına takın. Baş aşağı kurmazsanız, görüntüyü tersine çevirir. Bununla birlikte, tavana montaj uyumlu üniteler, görüntüyü sağ tarafı yukarı gelecek şekilde yansıtmak için tersine çevirmenize izin veren bir özellik içerir.

Projektörü perdenin arkasına monte edip arkadan yayınlarsanız, görüntüyü yatay olarak tersine çevirir. Arkaya yerleştirme uyumlu bir ünite, görüntünün izleme alanından doğru sol ve sağ yönlendirmeye sahip olması için 180 derecelik bir yatay geçiş gerçekleştirmenize izin veren bir özellik içerir.

Tavanınızı kesmeden ve bir tavan montajını yerine vidalamadan önce, gerekli projektör-perde mesafesini belirlemeniz gerekir. Ekrandan gerekli mesafe, tavan yerine zeminde olması gereken mesafeyle aynıdır. Yapılacak en iyi şey, istediğiniz boyuttaki görüntü için doğru mesafeyi sağlayacak bir masa üzerinde en iyi noktayı bulmak ve ardından aynı noktayı tavanda işaretlemek için bir direk kullanmaktır.

Video projektörünün yerleştirilmesine yardımcı olacak başka bir araç, kullanım kılavuzunda yer alan mesafe çizelgesidir. Birçok projektör üreticisinin ayrıca kullanabileceğiniz çevrimiçi mesafe hesaplayıcıları vardır. 

Tavana bir video projektörü kurmayı planlıyorsanız, bir ev sinema tesisatçısına danışmak en iyisidir. Bu şekilde, uygun mesafe, ekran açısı ve tavan montajının yanı sıra tavanınızın hem ünitenin hem de montajın ağırlığını destekleyip desteklemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Kaynaklarınızı Bağlayın ve Gücü Açın

Ev sineması kullanımına yönelik modern projektörlerin çoğunda en az bir HDMI girişi ve kompozit, bileşen video ve PC monitör girişleri bulunur. Bir satın alma işlemi yapmadan önce, ünitenizde ihtiyacınız olanlara sahip olduğundan emin olun.

DVD/Blu-ray Disk oynatıcı, video oyun konsolu, akışlı ortam cihazı, kablolu/uydu kutusu, PC veya ev sineması alıcısı gibi kaynak cihazları bağlamak için genel talimatlar :
 1. Açıldığında, göreceğiniz ilk görüntü marka logosu ve ardından projektörün aktif bir giriş kaynağı aradığı bir mesaj olacaktır.

 2. Bağlı kaynaklarınızdan birini açın. Projektör aktif kaynağınızı bulamazsa, uzaktan veya yerleşik kaynak seçim düğmesini kullanarak manuel olarak da seçebilirsiniz.

 3. Ünite aktif kaynağınızı bulduğunda, çalıştığını bilirsiniz. Şimdi menüye gidin ve görüntü yönünü düzeltmek için projektörünüzün yerleşimini (ön, ön tavan, arka veya arka tavan) seçin.

 4. Ardından, büyük olasılıkla kaynak cihazın ekran menüsü olacak olan yansıtılan görüntüyü ayarlayın. Üniteye güç verildiğinde, ekran menüsünde bulunan tüm yerleşik test modellerini kullanın. Çoğu zaman, test desenleri, siyah kenarlı küçük beyaz kareler veya beyaz kenarlı siyah kareler gibi kırmızı, yeşil veya mavi bir ekrana veya ızgaraya sahip olacaktır.

Resmi Ekrana Almak

Şimdi görüntüyü ekrana uygun açıda yerleştirmeniz gerekiyor. Projektör bir masanın üzerindeyse, ön alt kısımda bulunan ayarlanabilir ayağı (veya ayakları) kullanarak ünitenin ön tarafını kaldırın veya indirin. Arkaya doğru yerleştirilmiş ayarlanabilir ayaklar da olabilir.

Ünite tavana monte edilmişse, bir merdivene çıkmanız ve tavan montajını ekranla doğru açı yapacak şekilde ayarlamanız gerekecektir. Konum ve açıya ek olarak, çoğu video projektörü, trapezoid düzeltme ve lens kaydırma gibi ek kurulum araçları da sağlar .

 • Keystone düzeltme , görüntünün kenarlarının mümkün olduğunca mükemmel bir dikdörtgene yakın olmasını sağlamanın bir yolunu sağlar. Bazen projektör-perde açısı, üstte alttan daha geniş veya bir tarafta diğerinden daha uzun bir görüntüyle sonuçlanır. Keystone düzeltme ile görüntü oranlarını düzeltebilirsiniz. Bazı birimler hem yatay hem de dikey düzeltme sağlarken, bazıları yalnızca dikey düzeltmeye izin verir. Her iki durumda da sonuçlar her zaman mükemmel değildir. Projektör masaya monte edilmişse, ekranla daha uyumlu olması için daha yüksek bir platforma yerleştirin.
 • Mercek kaydırma , projektör merceğini yatay ve dikey düzlemler boyunca hareket ettirme yeteneği sağlar. Bazı üst düzey üniteler diyagonal lens kaydırma sunar. Görüntünüz doğru dikey ve yatay şekle sahipse ancak ekranınıza sığması için yükseltilmesi, alçaltılması veya bir yandan diğer yana kaydırılması gerekiyorsa, lens kaydırma projektörün tamamını hareket ettirme ihtiyacını sınırlar.

Not: Keystone düzeltmesi hemen hemen tüm projektörlerde bulunurken, lens kaydırma genellikle üst düzey birimler için ayrılmıştır.

Yakınlaştırma ve Odaklanma

Doğru görüntü şekline ve açısına sahip olduğunuzda, yapmanız gereken sonraki şey, net bir görüntü elde etmek için Yakınlaştırma ve Odak kontrollerini kullanmaktır.

Görüntünün ekranınızı doldurmasını sağlamak için yakınlaştırma kontrolünü kullanın. Görüntü doğru boyutta olduğunda, oturma konumunuzdan gözünüze netleştirmek için odak kontrolünü kullanın. Çoğu projektörde, yakınlaştırma ve odak kontrolleri manueldir, ancak bazı durumlarda, uzaktan kumandayı kullanarak yakınlaştırma ve odak ayarlamaları yapmanızı sağlayan motorludur.

Yakınlaştırma ve odak kontrolleri genellikle ünitenin üst kısmında, lens tertibatının hemen arkasında bulunur, ancak bazen lensin dışını çevreliyor olabilirler. Bazı ucuz projektörlerde yakınlaştırma veya odak kontrolü olmayabilir.

Resim Kalitenizi Optimize Edin

Artık görüntüleme deneyiminizi optimize etmek için daha fazla ayar yapabilirsiniz. Yapılacak ilk şey, varsayılan en boy oranını ayarlamaktır 16:9, 16:10, 4:3 ve Letterbox gibi birkaç seçeneğiniz olabilir. Projektörü bilgisayar monitörü olarak kullanıyorsanız 16:10 en iyisidir. Ev sineması için, 16:9 en boy oranlı bir ekranınız varsa en boy oranını 16:9 olarak ayarlayın, çünkü çoğu içerik için en iyi uzlaşma budur. Görüntünüzdeki nesneler çok geniş veya dar görünüyorsa bu ayarı her zaman değiştirebilirsiniz.

Sıradaki resim ayarları. Çoğu ünite, Canlı (veya Dinamik), Standart (veya Normal), Sinema ve muhtemelen Spor veya Bilgisayar gibi diğerleri ve projektör bu görüntüleme seçeneğini sağlıyorsa 3D için ön ayarlar dahil bir dizi ön ayar sağlar.

 • Bilgisayar grafiklerinin veya içeriğinin görüntülenmesi için, varsa bir bilgisayar veya PC resim ayarı kullanın.
 • Standart veya Normal, ev sineması kullanımı için hem TV programları hem de film izleme için en iyi uzlaşmadır.
 • Canlı ön ayar, renk doygunluğunu ve kontrastı, belki de biraz sert bir şekilde abartır.
 • Sinema, özellikle ortam ışığına sahip odalar için genellikle loş ve sıcaktır. Bu ayar, film içeriğini çok karanlık bir odada izlemek için en iyisidir.

TV'ler gibi video projektörleri de renk, parlaklık, renk tonu (ton) ve keskinlik için manuel ayar seçenekleri sunar. Bazı ünitelerde ayrıca video parazit azaltma (DNR), Gama, Hareket İnterpolasyonu ve Dinamik İris veya Otomatik İris gibi ek ayarlar bulunur.

3D Ayarları

Bugünlerde çoğu TV'nin aksine, birçok video projektörü hala hem 2D hem de 3D görüntüleme seçenekleri sunuyor.

 • Hem LCD hem de DLP video projektörleri, Active Shutter gözlükleri gerektirir. Bazı sistemler bir veya iki çift gözlük sağlar, ancak çoğu sağlamaz. En iyi sonuçlar için üretici tarafından önerilen gözlükleri kullanın. Fiyat aralığı, çift başına 50 ila 100 ABD Doları arasında değişebilir.
 • Gözlükler ya bir USB şarj kablosu aracılığıyla dahili bir şarj edilebilir pil ya da bir saat pili içerir. Her iki seçeneği de kullandığınızda, şarj başına yaklaşık 40 saatlik kullanım süreniz olmalıdır.
 • Çoğu durumda, projektör 3D içeriği otomatik olarak algılar ve gözlüklerin neden olduğu parlaklık kaybını telafi etmek için kendisini 3D parlaklık moduna ayarlar. Ancak, diğer ayarlarda olduğu gibi, istediğiniz gibi daha fazla görüntü ayarı yapabilirsiniz.

Sesi Unutmayın

TV'lerin aksine, çoğu video projektöründe yerleşik hoparlörler yoktur. Projektörlere yerleştirilmiş hoparlörler, masa üstü radyo veya ucuz dizüstü bilgisayarınki gibi zayıf ses üretimi sağlar. Bu ses kalitesi, küçük bir yatak odası veya konferans odası için uygun olabilir ancak gerçek bir ev sineması ses deneyimi için ideal olmayabilir.

Bir video projeksiyonunun en iyi ses tamamlayıcısı, bir ev sineması alıcısı ve birden çok hoparlör içeren bir surround ses sistemidir. Bu tür bir kurulumda, en iyi bağlantı seçeneği, kaynak bileşen(ler)inizin video/ses çıkışlarını (HDMI tercih edilir) ev sinema sistemi alıcınıza bağlamak ve ardından video çıkışını (yine HDMI) videonuza bağlamak olacaktır.